Ulu Cami, Ulu Cami – Adana, Adana Gezi RehberiAdana Gezi Rehberi

Ulu Cami – Adana

Ulu Cami Adana için çok değerli bir eserdir. Sadece Adana için değil ulusal kültür ve hatta uluslararası kültür miraslarının en önemli öğelerinden biridir. Ramazanoğulları Beyliği döneminden kalmış bu eser diğer bütün değerli eserler gibi henüz yeni yeni hak ettiği değeri görmeye başladı.

Ulu Cami, Ulu Cami – Adana, Adana Gezi Rehberi
Ulu Cami

Son birkaç yılda fazlasıyla turist ağırlamaya başlayan bu önemli eser Eski Adana dediğimiz bölgede yer almaktadır. Bulunduğu konum ve yapıldığı tarihler göz önüne alındığında şehrin en önemli tarihi eserleri arasında gösterilmesinin ne kadar haklı olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Konumu

Tarihin bilinen en eski yerleşimlerinden birinin, Tepebağ höyüğünün hemen yanıbaşında bulunan bu eşsiz eser 1998 yılında Sabancı Merkez Camiinin ibadete açıldığı güne kadar Adana’nın en büyük camisi olma özelliğini elinde bulunduruyordu. Doğu tarafı Memluklar, batı tarafı Osmanlılar tarafından yaptırılmış ve daha başka birçok özelliği ile günümüzde halen fazlasıyla dikkat çeken bir yapıdır. İçinde medrese türbe, imaret, Dar’ül Hadis, Dar’ül Şifa ve sıbyan mektebi bulunan Ramazanoğlu Külliyesi’nin en önemli öğelerinin başında gelen Ulu Cami, Adana tarihine de ışık tutmaktadır.

Ulu Camii’nin yapımına Memluklara bağlı Ramazanoğulları Beyliği tarafından 1509 yılında başlanmıştır. 1517 yılına kadar Memluk mimarisi ile inşası bitirilen doğu tarafının ardından o yıl Yavuz Sultan Selim’in Adana’ya gelişi ve Ramazanoğullarının Osmanlıya katılması ile batı tarafı Osmanlı mimarisi izlerini taşır şekilde tamamlanmıştır. Ulu Cami Ramazanoğlu Halil Bey tarafından yaptırılmaya başlanmıştır. Piri Mehmet Paşa tarafından bitirilmesi ile de 1541 yılında ibadete açılmıştır.

Ulu Camii’nin Mimarisi

Eserin iki girişi bulunmaktadır. Batı kapısı üzerinde iki yılan kabartması ve bir kitabe yer almaktadır. İki yılan kabartması eserin batı tarafının hastane olarak kullanıldığını göstermektedir. Ulu Cami duvarları siyah beyaz mermer taşlarla örülmüştür. Taş işçiliğiyle dikkat çeken ve 3 kitabenin yer aldığı tarihi yapıda diğer iki kitabeden biri doğu kapısı üzerine, sonuncusu da minberin üzerine konumlandırılmıştır. Ulu Cami ve külliyesi halk tarafından çok fazla bilinmeyen bir özelliğe daha sahiptir. Caminin altında boş kabristanlar bulunmaktadır. Bu kabristanların Ramazanoğlu beylerinin isteği üzerine yaptırıldığı rivayet edilmektedir. Defnedilmek istedikleri yer olarak belirledikleri cami altındaki kabristanlar defin yeri olarak kullanılmamıştır ve bu nedenle boş kalmıştır.

Camii’de sadece Osmanlı ve Memluklu değil, Selçuklu ve Emevi üsluplarının etkileri de görülmektedir. Adana Ulu camiinin dahil olduğu külliyede Halil Bey türbesi ve Ziya Paşa’nın kabri de yer alıyor. Ulu Cami Adana gezilecek yerler listesinin üst sıralarında rahatlıkla yerini alabilir.

Çok sayıda insanın ziyaret ettiği Camii ibadete de açıktır.

4 replies »